Arne og Carlos, I holder sgu aldrig op med at imponere! Den nyeste bog fra de to herrer, er intet mindre end fantastisk. Bogen er fyldt med de smukkeste billeder og jeg er fuldstendig vild med de små fugle.
Disse fugle er strikket i selvmønstrende strømpegarn. Jeg elsker at der kommer et smukt mønster frem uden at man skal skifte tråd undervejs. Garnet er ret tyndt og jeg måtte derfor gå ned til pinde nr. 2.0 for at få et pent resultat. Pinde 2.0 er ikke min favoritpinde, men til disse små fugle fungerede det rigtigt godt.
Bogen indeholder mange forskellige fugle, alle strikket efter den samme opskrift, dog med små variationer. Jeg har strikket flere fugle i selvmønstrende strømpegarn og en enkelt julefugl er det også blevet til.
3 thoughts on “Fugle, fugle, fugle”